Raczkowanie. Kiedy dziecko raczkuje i jak to wpływa na jego rozwój?

Kategorie Dziecko
Raczkowanie. Kiedy dziecko raczkuje i jak to wpływa na jego rozwój?

Dziecko dążąc do większej autonomii i uniezależnienia się od rodziców, próbuje opanować umiejętność samodzielnego poruszania się. Początkowo pełza, a później zaczyna przemieszczać się na czworakach. Ten etap rozwoju dotyczy większości maluchów i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie malucha. Kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak rozwija się wtedy jego ciało? Co robić, jeśli dziecko ominęło tę fazę rozwoju i od razu stanęło na nogi?

Czy każde dziecko raczkuje?

O tym, kiedy dziecko zaczyna raczkować, decyduje wiele kwestii. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie i jego rozwoju nie należy na siłę przyspieszać, ponieważ można mu zaszkodzić. Raczkowanie dziecka zwykle rozpoczyna się około ósmego miesiąca życia i trwa mniej więcej do roku. Jest naturalnym etapem następującym po fazie pełzania. Szacuje się, że u około dziesięciu procent maluchów ten etap zostaje pominięty. Nie jest to szkodliwe ani niebezpieczne, jednak ze względu na liczne korzyści zdrowotne, dziecko, które od razu zaczęło chodzić, warto zachęcać do chodzenia na czworakach, proponując mu zabawy z wykorzystaniem raczkowania.

Jak raczkowanie wpływa na zdrowie dziecka?

Co dzieje się z ciałem, gdy dziecko raczkuje? Następuje wtedy intensywny rozwój mózgu oraz układu ruchu. Te muszą bardzo intensywnie działać, żeby maluszek mógł się sprawnie poruszać na czworakach. Lewa i prawa półkula mózgu mocno współpracują, przez co nawiązują się między nimi liczne połączenia, które w przyszłości ułatwią dziecku koncentrację i nabywanie umiejętności pisania i czytania w szkole. Raczkowanie ma też bardzo dobry wpływ na koordynację oraz orientację przestrzenną. Poruszając się po podłodze, dziecko uczy się orientacji w przestrzeni oraz musi skutecznie szacować odległości. Wzmacniają się jego mięśnie i stawy, kręgosłup nabiera prawidłowej krzywizny i stabilizuje się. Raczkowanie jest dobrym wstępem do chodzenia, ponieważ wzmacnia całe ciało – dziecko, które raczkowało, stabilnie trzyma się na nogach i lepiej radzi sobie z unikaniem ewentualnych przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *